Mgr. Petra Urbancová

fyzioterapie - podologie - shiatsu
telefon: 732 405 049
5. května 660, 252 41 Dolní Břežany

  • 03_shiatsu_purehab.jpg

Co je shiatsu

Relaxace, uvolnění celého těla, rozproudění energie a zároveň jedinečná terapie obtíží na pomezí psychiky a těla. Tím bych charakterizovala shiatsu, tradiční masáž z Japonska. Je založena na principech tradiční čínské medicíny, a zároveň je její účinek ověřen moderními vědeckými metodami.

Každá nemoc, bolest nebo psychická nepohoda, která se objeví v našem životě, je signál, že je potřeba něco změnit. Shiatsu nám pomůže dostat se blíže stavu Zen, tedy rovnováhy, která je důležitá pro zdraví našeho těla a vyrovnanou psychiku, a tedy šťastný a spokojený život.

Součástí každé terapie je rozhovor, který mi pomůže zjistit příčinu vašich potíží, a tak je účinně ovlivnit. Samotná masáž pak významně ovlivňuje psychiku, reguluje funkci vašich vnitřních orgánů a relaxuje mysl, abyste se mohli sami uzdravit.

 

Jak to probíhá a co mohu očekávat

Na začátku si vždy krátce pohovoříme o tom, s čím přicházíte. Pak provedu diagnostiku založenou na celostním principu čínské medicíny. Před samotnou masáží se provede ještě diagnostika z těla. Na zádech i na břiše jsou diagnostické zóny, které odpovídají jednotlivým

meridiánům. Pohmatem lze zjistit jejich plnost a prázdnotu, neboli přebytky a nedostatky energie. Vyberu dvě dráhy – tu nejplnější a nejprázdnější, a energie propojím. S dráhou pracuji pomocí masáže, protahování, uvolňování a zároveň také pomocí akupresurního ovlivnění bodů na dráze.

Celá masáž probíhá v oblečení na zemi na futonu, vždy zajistím klidné prostředí bez vyrušování, relaxaci podpoří hudba.

V těle nastolíme rovnováhu a mysl uvolníme od všeho, co vám neprospívá.

Jsem vaším průvodcem, nepracuji „strojově“. Pozoruji vaše reakce a celá masáž proběhne tak, jak je pro vás v danou chvíli nejvíce potřeba. Ošetření jedné dráhy je tedy variabilní a může se při opakování i velmi lišit.

Nedílnou součástí jsou doporučení, která vám nabídnu „na doma“. Změna jídelníčku, vašeho denního režimu, ale i změna vašich životních postojů nebo chování. To vše může být klíčové pro zlepšení vašeho stavu.

Někdy stačí ošetření jedno, někdy je pro úspěch terapie masáž několikrát opakovat. Frekvence a počet návštěv je na každém z vás a na konci se dohodneme na dalším postupu.

 

Kdy pomáhá

Nejlépe působí u tzv. psychosomatických obtíží. Tedy takových, u kterých se nenajde žádná fyzická příčina, nebo takových, které trvají delší dobu a nereagují na klasické způsoby léčby.

Mohou to být například právě tyto následující potíže: únava, pocit nedostatku energie, nespavost, bolesti hlavy, potíže s dýcháním a zažíváním, bolesti v pohybovém aparátu, bolesti zad, krku, bolesti velkých kloubů, gynekologické obtíže - poruchy menstruace (silná, příliš častá, bolestivá, vynechávající, opakované záněty - v chronickém klidovém stavu), funkční neplodnost, stres, dlouhodobý smutek, úzkosti, změny nálad.

 

Kdy není shiatsu vhodné

Pokud trpíte akutním horečnatým onemocněním, určitě svou masáž odložte. Stejně tak, jestliže pociťujete akutní zhoršení a dekompenzaci chronických onemocnění (např. vysoký tlak či cukrovka - v klidovém kompenzovaném stavu je shiatsu možné, pokud tlak či hladina cukru kolísají,shiatsu neprovádíme)

Dále raději nepodstupujte shiatsu masáž v těchto následujících případech:

* stavy tři měsíce po operacích - týká se oblasti jizvy, čerstvé jizvy a rány obecně

* nově vzniklé neznámé obtíže, u kterých není jasné, čím jsou způsobené

* nádorová onemocnění - nově zjištěná a léčená (shiatsu je možné, pokud vám lékaři sdělí, že jste zdrávi - obvykle po pěti letech od léčby, pokud se neobjeví nádor či jeho metastázy znovu)

* epilepsie

* osteoporosa - je pouze relativní kontraindikací, ale vědomí, že ji máte, mě povede k větší opatrnosti

* křečové žíly - rozsáhlé, bolestivé, v zánětu. V klidovém stavu můžeme shiatsu provádět, vždy byste o mi nich ale měli říci.

* těžká duševní onemocnění, schizofrenie

* první trimestr těhotenství a určité body v dalších fázích těhotenství

Vždy je důležité, abyste mi řekli o svých závažných onemocněních a případném těhotenství.

 

Mgr. Petra Urbancová

5. května 660, Dolní Břežany

mobil:  732 405 049

© 2023 PUrehab  |  ič. : 76646696, firma je zapsána v živnostenském rejstříku MěÚ Mariánské Lázně, není plátce DPH