Mgr. Petra Urbancová

fyzioterapie - podologie - shiatsu
telefon: 732 405 049
5. května 660, 252 41 Dolní Břežany

Blog

Když řeším bolesti chodidel, deformity, ale třeba i bolesti a nestabilitu jiných kloubů, nepřestává mě překvapovat, kolik lidí má nefunkční palec u nohy. Palec je přitom v podstatě nejdůležitější prst na noze.

 

Je to náš motor. Od něj se odrážíme při chůzi, zajišťuje z velké části naši stabilitu.

 

Palec je ovládán několika svaly. Jsou to dlouhý a krátký ohybač palce (m. flexor hallucis longus a brevis), dlouhý a krátký natahovač palce (m. extensor hallucis longus a brevis), odtahovač palce (m. abduktor hallucis) a přitahovač palce (m. adductor hallucis).

 

Jsme svalově vybaveni, abychom mohli pohybovat palcem do všech stran podobně jako na ruce.

 

imageSouhra aktivity zejména flexoru (ohýbače) a abduktoru (odtahovače) palce je důležitá už při absorpci síly při dopadu chodidla, kompenzaci nerovností povrchu; dále při posunu těžiště směrem vpřed a nakonec při odvalu chodidla. Dlouhý ohybač je navíc důležitým svalem, který pomáhá zvedat klenbu. Při odrazu nese 2x tolik váhy než ostatní prsty.

Proč nám to tedy nejde? Častou příčinou je nevhodná obuv nebo příliš těsné ponožky. Pokud je ve špičce málo místa, je palec přitisknut k ostatním prstům. Při příliš tuhé podrážce se zase noha zhoupne jako na houpačce a k odrazu vůbec nedojde. Z funkce palec vyřazují také úrazy a bolest, ale často je to naopak.

 

Palec je nefunkční, proto dochází ke vzniku vbočeného palce, artróze až rigiditě palce, propadu podélné i příčné klenby nožní, nestabilitě kotníku, bolestem kolene, kyčle nebo v kříži. Jeho svalstvo je nedílnou součástí svalových řetězců.

 

Vypadávají-li tedy z funkce svaly ovládající palec, přestávají fungovat i stabilizátory kolene. Především vnitřní vastus není plně funkční a je sklon k nestabilitě a bolestem kolene. Přetíženy bývají adduktory (přitahovače stehna)

 

Pojďme si tedy říci, jak to má správně vypadat:

  • Je důležité, aby dorsiflexe (ohnutí palce nahoru) dosahovalo alespoň 65 – 70°
  • Palec byl při odvalu chodidla postaven v ose. Byl umožněn posun hlavičky zánártní kůstky palce směrem dolů (funkcí dlouhého svalu holenního).
  • Svaly ovládající palec byly dostatečně silné a fungovaly správně v celém řetězci, tedy dohromady se stabilizátory hlezna, kolene a hýžďovými svaly.

 

Chcete-li tedy zlepšit funkci dolní končetiny, odstranit bolesti kotníků, kolen, kyčlí nebo dokonce zad, nezapomeňte, že bez správné funkce palce to nepůjde.


A jak na to? První ze všeho je potřeba, ab byl palec dostatečně flexibilní. Je potřeba ho rozhýbat do všech stran, uvolnit chodidlo a kotník. Trénovat aktivní pohyb palce do všech stran. Kámen úrazu bývá především pohyb do strany a dostatečný přítlak dolů. Naučit se udržet osu chodidla i v zatížení. Vše propojit s celým řetězcem dolní končetiny do komplexního vzoru.

Mgr. Petra Urbancová

5. května 660, Dolní Břežany

mobil:  732 405 049

© 2023 PUrehab  |  ič. : 76646696, firma je zapsána v živnostenském rejstříku MěÚ Mariánské Lázně, není plátce DPH